Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. króla Zygmunta Augusta w Augustowie realizuje zadanie publiczne pod tytułem: „Niezależne życie w modelowym rozwiązaniu”. Zadanie realizowane jest na podstawie umowy zawartej z Województwem Podlaskim, w imieniu którego działa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.
Cele projektu:
Celem projektu jest wspieranie w zakresie usamodzielnienia osób z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie nabywania umiejętności umożliwiających samodzielne życie oraz zwiększenie samodzielności i zaradności osobistej oraz przestrzeni niezależnego życia osób z niepełnosprawnością w sferze poznawczej.
Projekt zakłada kontynuowanie działań z zakresu usamodzielnienia osób z niepełnosprawnością w trzech mieszkaniach wspomaganych, które powstały w ramach projektu pn. „W poszukiwaniu modelowych rozwiązań” w partnerstwie z naszą organizacją w ramach działania 2.8 POWER, w trakcie którego stworzono model mieszkalnictwa wspomaganego skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Miejsce realizacji zadania:
Działania z zakresu nabywania, rozwijania i podtrzymywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych w ramach zadania będą realizowane na terenie powiatu augustowskiego oraz sokólskiego: w Augustowie, Kuriance i Różanymstoku, w wyremontowanych i przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością lokalach mieszkalnych przeznaczonych na mieszkania wspomagane na podstawie umów użyczenia i porozumień z gminami.
Grupa docelowa:
Projekt skierowany jest do osób dorosłych (powyżej 18 r.ż.), posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności intelektualnej.
Grupę docelową projektu stanowić będzie 6 osób z niepełnosprawnością, w tym z niepełnosprawnością w sferze poznawczej. Są to osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, umiarkowanym, incydentalnie lekkim.
Planowane efekty:
Bezpośrednim efektem realizacji projektu na rzecz uczestników zadania jest:
- 530 godzin treningów samodzielności,
- 3,5 miesięcy treningów kulinarnych w ramach kształcenia samodzielności,
- 10 godzin wsparcia specjalisty dietetyka.
U osób objętych tym projektem, w zależności od wieku oraz specyfiki zaburzeń zakładana jest poprawa
funkcjonowania w różnych zakresach rozwoju psychoruchowego, a w szczególności w sferze
samodzielności i komunikacji z otoczeniem. Osoby z niepełnosprawnością nabędą konkretne umiejętności w zakresach:
- podniesienie poziomu samodzielności,
- zapewnienie wsparcia wzmacniającego kompetencje społeczne,
- podniesienie umiejętności i odpowiedzialności za zabezpieczanie swoich potrzeb mieszkaniowych,
rodzinnych i zawodowych umożliwiających samodzielne życie w społeczeństwie, - wyrównywanie deficytów rozwojowych czyli nabywanie umiejętności w wybranych sferach
rozwoju psychomotorycznego, - stopniowe likwidowanie zaburzeń zmysłów zwiększające komfort psychofizyczny i minimalizujące
cierpienie fizyczne.
Wartość zadania: 32 000,00 PLN
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.