Zadanie „Rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi wraz ze wsparciem szkoleniowo – warsztatowym kadry pracującej z osobami niepełnosprawnymi na terenie powiatu augustowskiego” dofinansowane jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach modułu A programu pn. „PARTNER III – wsparcie zadań i projektów realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych przez organizacje pozarządowe”.
Głównym celem zadania jest wsparcie rozwoju osób z zaburzeniami psychicznymi, zapobieganie pogłębieniu się ich niepełnosprawności, a także włączenie ich w życie społeczne i zawodowe. Cel ten jest realizowany poprzez:
- grupowe oraz indywidualne
- stymulację zaburzonych funkcji organizmu
- rehabilitację społeczną, fizyczną i psychiczną
- ograniczanie deficytów rozwojowych, a rozwijanie potencjału umysłowego, społecznego, emocjonalnego osób z niższą sprawnością umysłową
- rehabilitację zawodową, naukę umiejętności zawodowych oraz wykonywanie pracy na otwartym rynku pracy
Drugim celem jest podniesienie poziomu umiejętności i dostarczenie fachowej wiedzy osobom pracującym z osobami niepełnosprawnymi w różnych instytucjach powiatu augustowskiego.
>W ramach projektu przewidziana jest organizacja i prowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów dla osób niepełnosprawnych – aktywizujących zawodowo i społecznie. Program PARTNER III ma na celu podnoszenie umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi, w tym sprawowania nad nimi opieki i udzielania pomocy w procesie ich rehabilitacji, a także wprowadzanie i doskonalenie stosowania nowych metod rehabilitacji społecznej i zawodowej. Prowadzone są grupowe i indywidualne zajęcia, które mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, usprawniają i wspierają funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnych rolach społecznych i w różnych środowiskach.
Zadanie polega na utworzeniu stałej możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi. Działania prowadzone w ramach programu mają charakter lokalny. Zadanie realizowane jest w województwo podlaskie, powiat augustowski: w Augustowie – gdzie utworzony będzie ośrodek aktywizacji zawodowej dla osób chorujących psychicznie oraz w Kuriance k/Lipska, w której docelowo powstanie Ośrodek Rehabilitacyjno-Szkoleniowy. W tym celu utworzone zostaną w Augustowie pracownie: kulinarno-gastronomiczna, rękodzieła oraz informatyczno-poligraficzna. Pracownie służyć będą włączaniu osób z zaburzeniami psychicznymi do pełnienia ról społecznych, a zwłaszcza zawodowych. Beneficjenci uczestniczyć będą w zajęciach nauki zawodu w zakresie: gastronomii, cateringu, małej poligrafii, wytwarzania wyrobów rękodzielniczych. Pełen cykl aktywizacji składać się będzie z trzech etapów:
- Bloku treningów psychologicznych, motywacyjnych, z doradcą zawodowym i z konsultacjami indywidualnymi,
- Blok przysposobienia zawodowego w pracowniach
- Praktyki lub zatrudnienia w firmie społecznej w ramach stowarzyszenia lub u lokalnych pracodawców.
Po odpowiednim rozpoznaniu umiejętności i predyspozycji zawodowych, przeszkoleniu w pracowni, beneficjenci będą wdrażani do pracy na otwartym rynku – poprzez zatrudnienie u innych pracodawców lub poprzez wykonywanie usług i sprzedaż produktów w ramach stowarzyszenia – przy obsłudze szkoleń wykonywanych przez stowarzyszenie lub na zlecenie innych podmiotów. W Augustowie powstanie pracownia kulinarno-gastronomiczna, pracownia rękodzieła i małej poligrafii. Podobne pracownie powstaną również w budynku byłej szkoły w Kuriance koło Lipska. W Augustowie odbywać się będą szkolenia i konferencje dla kadry pracującej z osobami z zaburzeniami psychicznymi.
W ramach realizacji zadania odbywać się będą zajęcia grupowe z psychologiem, doradcą zawodowym, w celu zwiększenia motywacji do działania oraz rozpoznania predyspozycji i umiejętności zawodowych. Kolejnym krokiem będzie nauka umiejętności zawodowych w pracowni, następnie wykonywanie konkretnych czynności przy obsłudze projektów i szkoleń realizowanych przez stowarzyszenie, a następnie realizacja na zewnątrz usług lub sprzedaż wyrobów.
Beneficjentami ostatecznymi zadania są osoby chorujące psychicznie, po kryzysach psychicznych, osoby niepełnosprawne intelektualnie, z terenów wiejskich gminy Lipsk, które są pozbawione jakiegokolwiek wsparcia i możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz osoby pracujące zawodowo z osobami z zaburzeniami psychicznymi.
Zadanie jest realizowane jest w ramach modułu A programu PARTNER III
współfinansowane przez
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych