„Czas dla rodziców-efekty dla dziecka” realizowany w ramach konkursu 2 zadanie 3 dofinansowanego przez PFRON.
Zadanie polega na kompleksowej pracy nad rodziną skierowaną do 2 grup uczestników zajęć w Kuriance i w Piszu, ich rodziców, bądź rodzeństwa, opartej na wspieraniu oraz wyposażeniu w kompetencje i zasady niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
Działania dotyczą pracy nad 15 osobową grupą najbliższych członków rodzin niepełnosprawnych przez 6 miesięcy w celu pozyskania ich jako partnerów we wspieraniu rozwoju swoich najbliższych, rozumienia ich problemów i współdziałania ze specjalistami w Ośrodku Rehabilitacyjno- Szkoleniowym w Kuriance oraz 8 osobową grupą członków rodzin po kryzysie psychicznym z Pisza.
Praktycznym działaniem rozpoczynającym projekt w Kuriance był integracyjny rejs żeglarski po Jeziorze Rajgrodzkim i weekendowy pobyt w Ośrodku Żeglarskim w Rajgrodzie. Zajęcia dla rodziców poprzez spotkania ze specjalistami ( psycholog, logopeda, doradca zawodowy, duszpasterz) realizowane są w listopadzie i grudniu.
Mają one na celu zmianę myślenia od koncentracji na deficytach i zależności od opieki innych do poszukiwania zasobów umożliwiających pokonywanie trudności i osiąganie niezależności, jak też edukowanie rodziców o przyczynach zaburzonego funkcjonowania, sposobach i umiejętnościach radzenia z tymi problemami.
Poza tym w dniach 9-10-11 grudnia odbyła się wycieczka do ośrodków zatrudniających osoby niepełnosprawne i po kryzysie psychicznym w okolice Krakowa( Pensjonat Cogito w Krakowie, ZAZ w Rymanowie).Odwiedziliśmy również Centrum Szkoleniowo- Rehabilitacyjne w Stróżach im. Św. Ojca Pio prowadzone przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. W wycieczce uczestniczyli rodzice osób niepełnosprawnych z ośrodka w Kuriance i Piszu, wolontariusze oraz kilku terapeutów, którzy wspierali i uatrakcyjniali pobyt , organizując odpowiednio czas.
Zakładamy , iż realizacja zadań zmieni sytuację rodziców biorących udział w projekcie , gdyż zmieni sytuację rodziców biorących udział w projekcie, gdyż będą mieli inne spojrzenie na swoje dziecko, zauważą w nim człowieka i jego cechy pozytywne, a nie jak dotychczas niepełnosprawność, która izolowała ich od reszty społeczeństwa dając poczucie bycia gorszym.
Zadanie jest realizowane jest w ramach konkursu 2 zadanie 3 współfinansowane przez
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych